Olympiáda v Batumi zdola

24.09.2018 07:49 | Šachová olympiáda 2018

Snad žádného hráče nenapadne v sále plném zástupců světové špičky přemýšlet o rozhodčích, žádné turnaje nejsou o rozhodčích. Ti postávají v pozadí, usilují o to, aby se hráčům hrálo dobře, vše probíhalo, jak má a jsou připraveni pomoct, je-li to třeba.

Jak ale vypadá taková Olympiáda z pohledu pozorovatele? Při pohledu „zdola“?

V letošním roce se mi poštěstilo získat jedno z šestnácti míst, které měla pro evropské rozhodčí k dispozici ECU (třebaže v tom musely sehrát svou roli i další aspekty než pouhé štěstí). Získala jsem tedy možnost účastnit se jedné z nejprestižnějších šachových akcí, které máme, potkat hráče nejvyšší úrovně, podívat se do zajímavé země, ale hlavně pracovat po boku nejlepších světových rozhodčích a získat nové zkušenosti.

Batumi z lanovky. Vpravo uprostřed bílá zploštělá budova vyznačuje, kde se Olympiáda odehrává.

Rozhodčí si cestovní výlohy hradí ze své odměny (jsou proto 2 varianty – pro rozhodčí ze stejného a z jiného kontinentu). Přirozeně jsem se tedy pokoušela najít co nejvýhodnější letenky v rozptylu jednoho týdne kolem začátku a konce Olympiády, dřívější příjezd a pozdější odjezd je tedy navíc příležitostí pro průzkum a odpočinek.

Registrace na Olympiádu probíhá měsíce dopředu v propracovaném systému, kde si každý účastník může mj. zažádat o transfer od organizátorů – možnost, kterou jsem z mnoha důvodů zavrhla a měla jsem v plánu využít služeb levných autobusů a mikrobusů (maršrutek). O to větší byl můj šok, když ke mně za pasovou kontrolou přistoupil muž s visačkou Olympiády, oslovil mě jménem a přivítal mě v Gruzii. V první minutě mi nebylo jasné, co se děje, až o dost později mi došlo, že mě musel poznat z odevzdané fotky. V reakci na můj zmatený obličej mi u stolku pro Olympiádu vysvětlil, že ví, že jsem nepožadovala transfer, ale že mě přesto chtěli pozdravit a ověřit, že je se mnou vše v pořádku. Odnesl mi tašku a v nočním zmatku našel můj mikrobus a nabídl mi, že mě dovede ze zastávky v cílové stanici do mého hostelu. Vysvětlovala jsem, že to není třeba, ale po pár minutách se s kolegou rozhodli, že mě vlastně raději dovezou sami. Cestou jsme pohovořili o přípravách, o gruzínském víně a českém pivu a kolem páté ranní mě vysadili u hostelu, který jsem si zarezervovala přes internet. A protože jsem „první a speciální host Olympiády“, dostala jsem ještě lahev vína, vzdorovat nemělo smysl, podle všeho je to tradice.

Mnoho reklamních ploch po celém městě je pokryto pozvánkami na Olympiádu.

Několik dní jsem si tedy před prvním spuštěním hodin užívala krás Batumi, její tak trochu zmatené dopravy, více i méně lákavých koutů a atrakcí a pohostinnosti místních obyvatel.  

Za 15 lari (asi 125 Kč) je možné navštívit působivou show v místním delfináriu.

Díky stále příznivým teplotám jsou místní pláže plné každý den.

Přijela jsem ale kvůli Olympiádě, a proto jsem se ozvala hlavnímu rozhodčímu, zda není něco, s čím bych mohla pomoct, když už jsem stejně tady. Odpověděl mi, ať klidně přijdu do hracího sálu, čehož jsem s nadšením využila. Díky tomu jsem měla možnost více než 5 hodin chodit za Takisem (Nikolopoulos Panagiotis, Chief Arbiter celé Olympiády a předseda KR FIDE) a Marikou (Marika Japaridze, Deputy Chief Arbiter ženské sekce z Gruzie) a sledovat jak prochází celým objektem, hodnotí jednotlivé aspekty hracích prostor a snaží se hledat kompromisy tam, kde podmínky nejsou ideální. Celé prostory se skládají ze dvou hracích místností, které jsou propojeny improvizovaným tunelem, aby byly splněny požadavky na Olympiádu. Vyslechla jsem všechny rozhovory s organizátory, zástupci FIDE a dalšími rozhodčími a připadala jsem si jako po vítězství ve Sportce nebo po štědrovečerní večeři. Došlo k měření osvětlení v různých místech hracích sálů, přestavbu míst pro kouření, přesuny stolů, organizaci vstupů a kontrol pro hráče, inspekci toalet, výsledkových tabulí a mnoho a mnoho dalšího. Nakonec došlo i k rozvržení sektorů a šachovnic.

1. hrací místnost, kde budou první 2 sektory z obou kategorií.

Propojovací tunel s trochou místní šachové historie.

2. a větší hrací místnost, budoucí hokejová aréna.

V neděli mě čekal přesun z hostelové komůrky se třemi palandami do samostatného pokoje v pěkném hotelu s výhledem na moře a slavnostní zahájení Olympiády.

Zahájení, které se odehrávalo ve velké moderní koncertní síni, se podle mého názoru organizátorům velice povedlo. Mělo myšlenku, bylo rozmanité, zábavné a velmi profesionálně provedené. Viděli jsme nejrůznější tance s šachovou tematikou, pěvecká vystoupení různých žánrů i projevy důležitých osob, které měly velmi příjemnou formu. Nechyběl prezidentský kandidát FIDE Georgios Makropoulos a za bouřlivého potlesku na pódiu diváci uvítali i prezidenta země George Margvelashviliho. Byly představeny všechny země, které se zúčastní Olympiády a hymnu Gruzie a FIDE zahrál orchestr. Na závěr došlo k velmi stylovému losování barev do 1. kola a poté všechny „vyhnal“ ven ohňostroj. Celý ceremoniál můžete shlédnout na Facebooku Olympiády.

Napříč všemi vystoupeními a proslovy byla neustále připomínána Nona Gaprindashvili a Maia Chiburdanidze, které postupně držely šachovou korunku mezi lety 1962 a 1991 a díky nimž se Gruzie nyní nazývá „zemí královen“ či „šachových dam“, chcete-li – country of queens. Není náhodou, že dominantou loga Olympiády je právě dáma zahalená do olympijských barev.  

Vyhlášení jednotlivých zemí bylo doprovázeno průvodem vlajkonošů.

Hlediště sálu. V pozadí se setkávají postupně všichni vlajkonoši.

Všechna vystoupení byla doplněna promítáním detailů na obrazovky a dokreslena propracovanou grafikou na pozadí.

Vishi Anand pod dohledem hlavního rozhodčího vylosoval z mušle mužům z USA do prvního kola bílou perlu, zatímco gruzínská jednička Nana Dzagnidze ruskému týmu žen černou.


Nyní už se můžu těšit, až před prvním kolem zasednu k přidělenému zápasu pod přísným dohledem některého ze sektorových rozhodčích a až hlavní rozhodčí s jeho zástupci odstartují letošní Olympiádu. Od zítra už je mou povinností být nestranná, ale dnes ještě mohu držet palce našim!


Jiřina Prokopová

25x 7279x
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
capjar

Petr Boleslav: Díky.

+0 /-0 | 25.09.2018 21:28

morboj

Super zahrála Gruzie 3. S hvězdnými Američany uhrála tu nejmírnější prohru. V sestavě 20, 16, 16 a 14 let! Zdá se, že nad západním světem se smráká :-))

+0 /-0 | 25.09.2018 21:27

Petr Boleslav

Ano, od 12.10 v Řecku

+0 /-0 | 25.09.2018 21:03

capjar

Petr Boleslav: Dotaz mimo téma: kdy bude Novoborský letos hrát klubový evropský pohár? Po olympiádě?

+0 /-0 | 25.09.2018 20:33

Petr Boleslav

Takovéto šrámečky mohou leda zocelit, David by měl zítra nastoupit. Ve zlatém poháru jsme prohráli partii v každém kole a pak...

+0 /-0 | 25.09.2018 20:24

capjar

Pavel Ch: "U kolegy" - nic moc. wink

+0 /-0 | 25.09.2018 19:58

Pavel Ch

Re: Imouse:

Právě, aby se při nezdaru nenapsalo z oficiálních míst, že "po bitvě je každej generálem", tak se fanoušci vyjadřují hned. Ono se to stejně napsalo, když se hrálo ve čtyřech a Martin Petr skoro nehrál. Přestože fanoušci psali od prvního kola, že je to chyba.

Zde uvidíme, jak píše Michal Oma, důležitější bude, zda bude mít David volno před finišem, o čem se vloni dost diskutovalo, zda ho měl/neměl dostat. Kapitán samozřejmě rozhodne až v momentě, ne dopředu teď.

+0 /-0 | 25.09.2018 19:41

strelec

Ad střídání: čekal bych, že se s Viktorem prostřídaj v prvních 2 kolech....Prohry pro Davida sice škoda, ale 3:1 je solidní výhra. Děvčata též vítězně, škoda prohry Slovenska.

+0 /-0 | 25.09.2018 18:55

lmouse

to zas máme kapitánů :)

no v každým případě - kdyby měl volno ušetřil by si jednu nulku; ale po po bitvě je každej... czech flag

+0 /-0 | 25.09.2018 17:18

Oma z DC

Souhlas s morbojem. Volný den je po 5. kole, takže by měl podle mě mít David volno někdy v 7. - 9. kole, jinak kdyby se jen necítil dobře. Je to nejsilnější hráč a zatím není důvod, aby střídal. Jinak osobně kromě zápasů našich, SVK a předních desek bude určitě zajímavé sledovat i Írán s průměrným věkem sestavy 19 let, nasazen jen pár míst za námi.smiley

+0 /-0 | 25.09.2018 12:56

morboj
Mě to zase přijde přirozené, že Navara odehraje dejme tomu prvních 5 kol a až pak si odpočine. Nevidím žádný smysl v tom, aby odpočíval už po 1.kole. Copak přijel na turnaj unavený? Myslím, že by takovou chybu v přípravě ani neudělal.
+0 /-0 | 25.09.2018 12:36

Pavel Ch

Ano, oba máte pravdu.

Kapitán rozhoduje, ale fanoušci mají právo se vyjadřovat. Kdyby nikoho z fandů sport nezajímal, pro co by se světové turnaje konaly. A také se vyjadřují včas, aby se neřeklo, že po bitvě je každý generál, jak se stalo s nehraním Martina Petra, co to fanoušci ovšem připomínkovali od prvního kola.

V místě vědí více, můj tip je, že nechtěl kapitán Viktora, který první kolo pauzíroval a letos hrál spíše méně, hned v první partii pustit černými na silného velmistra. Raději, ať má bílé proti slabšímu, chytit se výhrou a pak půjde s větší jistotou na silnější.

 Jinak souhlasím, že David by měl mít volna (i všichni), ikdyby nechtěl(i). To jsem již psal. Jak se cítí teď, není důležité, kapitán by měl odhadnout, co potřeba pro 10. a 11. kolo. Třeba mu dát i v druhé polovině volno (to se před dvěmi lety diskutovalo, nestalo se) , ikdyž každý zápas bude důležitý a jasní slabčáci dneškem skončí.

+0 /-0 | 25.09.2018 10:38

Druid.Panoramix

Proč hraje David? Důvody jsou tři:

a) protože to on sám chtěl, je prostě zodpovědný a chce být tím tahounem družstva, tady mu to asi těžko můžeme vyčítat. Je to jeho rozhodnutí a jestli se na to cítí, proč ne?

b) bylo to rozhodnutí kapitána, který prostě rozhodl, že David k utkání s Tadžikistánem prostě nastoupí. Můžeme polemizovat o tom, zda to je vhodné či nikoliv, ale uvědomne si, že za výsledky a rozhodnutí před VV ŠSČR je zodpovědný kapitán družstva a nikoliv diskutující na NŠS.

c) nahnat skóre na slabých soupeřích nutí kapitána nasadit co nejlepší sestavu a ta je přeci s Davidem v čele. A jestli bude David utavený na konci? To musí vědět především on sám, jak se cítí a říci:"Cítím se a budu hrát." anebo :"Necítím se a nebudu hrát." Ze začátku jsou všichni plni sil a chtějí hrát.... nicméně důležitější zápasy ještě příjdou. Ta možnost pošetřit silami tu ale byla.

+0 /-0 | 25.09.2018 10:18

Karja
Nechápu proč hraje David. Po turnaji si zase přečteme, že byl utavený.
+0 /-0 | 25.09.2018 10:04

smallmouse

Ve 2. kole Tadzikistan a Cerna Hora. TJK ma jednoho dobreho GM 2615, jednoho IM a slabe zadni sachovnice aspon dle ela. Podle mne vhodny souper na vynechani Davida. 

+0 /-0 | 24.09.2018 22:36

Jiřina Prokopová
Všem velice děkuji za pozitivní ohlasy, nesmírně mě to těší. A překvapuje. @Pavel Ch: Články od Ládi jsem samozřejmě četla. Zároveň je toto má druhá Olympiáda a mám za sebou několik ME/MS, takže moje očekávání pomalu začínají být docela realistická :) Spoustu zdejších rozhodčích již považuji za dobré přátele. I díky tomu už také vím, kam se zhruba dívat, když se chci něco naučit.
+0 /-0 | 24.09.2018 21:44

chemikroro

Moc pěkný článek :) Je skvělé číst dojmy z turnaje i z jiného pohledu, z pohledu rozhodčího.

+0 /-0 | 24.09.2018 19:19

mat-lal

Dobrý den z Batumi. Peter zkušeně zavěsil, ani nemusel brutální 21 Vxe2, soupeř se prostě složil, už jenom proto, že od zahájení stál jako prase:))) David je můj oblíbenec, sice bych napadl střelcem věž, místo 16 Sb2, ale to je taky dobré. Je těžké hodnotit pozice (jak někteří říkají - bez stroje), protože stroje jsou prostě všude. Proto budu mluvit jenom o tom, co sám vidím. Na liště běží analýzy - chess 24 je dobrý, ale vlastní úsudek je ovlivněn:) Nicméně, kolem 26 tahu se zdá, že se vše točí kolem slabého bodu d5. Soupeř má na hodinách 4:40 v těžké pozici, podle mě je konec:))) Hráček a Štoček tlačí a zřejmě taky vyhrajou. 

+0 /-0 | 24.09.2018 16:16

Pavel Ch

martinn:

jj Dávám však jen ověřené informace (do té chvíle co jsem popsal je pravda), zde se pak výstupy různí a sám Láďa o tom moc nechtěl rozmlouvat. Bylo to prý na okamžitý sportovní odstřel, pak snad trošku vychladlo. Ale mohlo být i jinak. Tak jsem napsal hlavně Jiřině P., aby neměla přehnaná očekávání o úrovni kolegů/yň a než by se v němém úžasu zde rozpovídala, aby spojila s Ládou P. a jeho zkušenostmi, pokud ji již předem nedal instrukce.

Moje zkušenosti z ME: Nejlepe se spolupracuje se slovenskými rozhodčími, samozřejmě krom jazyka i jejich odbornost. 

+0 /-0 | 24.09.2018 13:01

Morphynista

Slavnostní zahájení bylo skvělé, třeba Nigel Short je označil za nejlepší, které kdy zažil ( a to se účastní olympiád od roku 1982 ) a další reakce jsou podobné, takže to asi nejsou jen zdvořilostní fráze, které se každé dva roky opakují. Věřím, že pořadatelé nastavenou úroveň udrží i v průběhu olympiády a také rozhodčí budou jim svěřené úkoly plnit důsledně, ale zároveň ohleduplně a lidsky. Myslím tím zejména opatření proti možnému podvádění, která zde jsou mimořádně přísná.

+0 /-0 | 24.09.2018 13:00

mircea

Jen více takových článků. Pěkně napsáno!

+0 /-0 | 24.09.2018 12:26

Tobi

Moc pěkný článek

+0 /-0 | 24.09.2018 12:26

martinn
@Pavel Ch: "nechala si ho přeložit a bylo.. ." V nejdůležitějším jsi přestal. Co tedy bylo dál?
+0 /-0 | 24.09.2018 12:26

Pavel Ch

Hezký článek, Jiřině Prokopové yes.

Ale pozor, až vystřízlivíte z úžasu s jakými kapacitami arbitrů budete spolupracovat, tak se nám moc nerozepisujtewink.

Jako to dělal na nss váš předchůdce, že to prý neviděl v okresním přeboru. Jeden spal, druhý neuměl nastavit hodiny, třetí neuměl číst z chess-ressults, čtvrtý měl problém s chodem figur, pátý neveděl, že nic neumí, atd. Dlouhý článek na nss od Ládi se nějak dostal k hlavní rozhodčí,  nechala si ho přeložit, no a bylo....surprise.

+0 /-0 | 24.09.2018 08:44

Pavel Šimáček

yes

+0 /-0 | 24.09.2018 08:37